Bilimsel Hazine Okumak Proje2

BİLİMSEL HAZİNE, OKUMAK

Bu proje ile Bilimsel Kolej ailesinin felsefesi olan çocuk-aile-okul iş birliği doğru bir şekilde sağlanmış olacaktır. Bilimsel çocukları bu sayede okulda öğrenmekle kalmayarak evde de sessiz öğretmenleri olan kitaplar sayesinde değerli vakit geçireceklerdir. Bu proje kapsamında projenin öncülüğünü yapan Zeynep BAKİ’nin danışmanlığını yaptığı ortaokul grubundan 5A sınıfı, aileleri ile birlikte projemize keyifle dahil oldular. Okul kapsamında genellenecek ve bütün gruplara ulaşacak olan bu proje ile öğrencilerimiz ve velilerimiz başarının anahtarı olan kitap okuma alışkanlığını kazanarak birlikte öğreneceklerdir. Ailenin toplum içerisindeki yerinin farkında olan Bilimsel Kolej ailesi olarak okuldaki etkinlikleri destekleyici nitelikte olan bu proje ile hem evdeki ilişkilerin kıymetleneceği hem de değerli öğrencilerimizin kitapları hayatlarına dahil edeceklerini düşünüyoruz. Bu projeyi olumlu etkileyecek nitelikte olan kitap projeleri ile de proje desteklenmeye devam edilecektir.

Kitap okuma süreci ailede başlayıp okula taşınan bir süreçtir. Aile, çocukları için birer rol modeldir çünkü aile, çocuklara göre her şeyin en doğrusunu yapan bireylerdir. Daha küçük yaşlarda ailesinin kitap okuduğunu gören çocuklar okuma-yazma bilmiyorken taklit eder fakat öğrendiğinde de ilk koştuğu yer kitaplıklar olacaktır. Çocuğunun başarılı olmasını isteyen her bireyden beklentimiz ilk aşamadaki öğretmenleri olan sizlerin kitap ile küsen değil aksine onlarla dost olan bireyler yetiştirmeniz olacaktır. Kitaplarla dost olan çocukların ergenlik döneminde psikolojik açıdan daha sağlam ve sağlıklı olduğunu unutmayarak hareket etmenizi öneririm. Öğrenme ailede başlar, eğitim ailede başlar, okuma ailede başlar.

Bu proje ile okulumuzda bulunan çocuklarımız, okulda yaptıkları kitap okuma saatlerini evlerine taşıyarak onların en değerlisi olan aileleri ile güzel vakit geçirme fırsatlarını bizlere de göstermek istediler. Küçücük cüsselerine bakmadan kalplerindeki kocaman azimle kitap okuma alışkanlığının farkındalığına eriştiler ve en az yarım saat evde kitap okuma saati oluşturdular. Öğrencilerimizi kırmayarak onlara eşlik eden, onlarla bilinçlenip onlarla öğrenen velilerimize teşekkür ederiz.

1) Neden Kitap Okumalıyız?

Kitap okumak kelime haznenizi güçlendirir, hayal gücünüzü arttırır, melankolik ruh halinden alıkoyar… şeklinde sıralayabileceğimiz milyonlarca yararı olan bu aktivitenin alışkanlığı ile birlikte başarının gelmesi kaçınılmazdır. Şu an hayatlarına göz attığımız başarılı isimlerin temelde kitap okuma alışkanlıkları olduğunu da görürüz. İyi bir mimar olmak istiyorsanız öncelikle hayal gücüne ihtiyaç duyarsınız yahut iyi bir yazar olmak istiyorsanız kelime haznenizin gelişmesi için kitaplar en değerli hazineniz olmalıdır. Bizlere bilginin yanı sıra birçok insani değer katan kitaplar, vaktimizi ayırmamız gereken en değerli dostlarımızdır. Vicdanlı bir doktor, adaletli bir savcı, merhametli birer öğretmendir aslında kitaplar, onlarla birlikte olmak akademik açıdan başarılı olabileceğimiz mesleklerle birlikte onları tamamlayan sıfatları da elde etmemizi sağlar. Gelecek hayali kurmak ve kendini tanımak istiyorsan başarılı olabilirsin, kitap da sana başarılarında eşlik edecek bir merdiven ve dost olabilir. Hadi kitap okumaya.

Kitap Okumaya Karşı Engeller

Teknoloji çağında olmanın iyi yönlerini bir kenara bıraktığımızda kendimizi o teknoloji denen koca dünyada kaybedebiliyoruz. Sohbet etmenin dahi daha keyifli olduğu yüz yüze iletişimleri hayatımıza almaya başlarsak teknolojiden bir nebze uzaklaşabilirsek daha verimli zamanlar elde etmeye başlarız. Kitap okuma aktivitesi de bu kaliteli zamanların başında gelecektir. Öncelikle içimizdeki iletişim isteğini yüz yüze yapacağımız sohbetlere veya kitaplar okuma saatlerine taşımamız gerekmektedir. Kitap okumak, size bir arkadaşınızın bugün ne yediğini ne giydiğini öğrenmenizden daha kıymetli ve su götürmez bilgiler sunacaktır. Aynı yaşam alanını paylaşmakta olduğunuz kişilere de bunları anlatın.  Hadi şimdi kolları sıvayın, telefonu bırakın, internetten uzaklaşın ve kitap okumaya başlayın.

Kitap Okuma ve Motivasyon İlişkisi

Kitap okumak bir motivasyon kaynağıdır fakat bir türlü bu alışkanlığı elde edemeyen biriyseniz öncelikle motivasyon kaynaklarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Renkli kalemler, güzel bir masa lambası, hevesle alınmış not kağıtları yahut çok seveceğiniz bir masa saati… sizin motivasyon kaynağınız nedir? Bunlarla hemen kitaplarınızı birleştirin, görün bakın ne kadar hoşunuza gidecek. Rengarenk kalemlerinizle hemen bir okunacak kitaplar listesi oluşturun ve o kitaplarda hoşunuza giden cümlelerin altını rengarenk çizin, doyasıya. Yeni aldığınız not kağıtlarına okuduğunuz her kitabın size öğrettiği kelimeleri not etmekten çekinmeyin. Unutmayın, kitap yatakta uzanarak okunmaz çünkü onun amacı uyumanıza yardımcı olmak değildir. Hemen kendinize bir kitap okuma masası oluşturun ve üzerine sizi anlatan objelerle süslemeyi unutmayın mesela kum saati. Hadi şimdi en sevdiğiniz kalemlerinizi ve not kağıtlarınızı yanınıza alıp kitap okumaya başlayın.

Kitapları Ne Kadar Tanıyoruz?

Çocuğunuzu tanıyor musunuz? Akıcı olmayan kitap yoktur, vakti olan kitap vardır. Kendimize uygun kitabı bulmak için öncelikle kendimizi tanımalıyız. Yaşımızı, ilgi alanlarımızı, öğrenim seviyemizi göz önünde bulundurarak kitap seçimi yapmalıyız. Peki, kitap seçmek gibi bir lüksüm yoksa? Burada ailelere iş düşüyor, komşu çocuğunun bu özelliklerine dikkat etmeden onun okuduğu kitabı alarak çocuğumuzun okuma alışkanlığı kazanmasını ne yazık ki bekleyemeyiz. Elbette, aileler çocuklarını tanımaktadır peki neden kitap seçimini doğru yapamıyorlar? Kitapları tanımadıkları için. Kitapları tanımak demek doğru okuma yöntemleri ile o kitabı okuyup anlamış olmak demektir. Çocuklarına uygun gördükleri kitapları öncelikle aileler okursa hem çocuğu ile kitap sohbeti yapabilir hem de o kitabın çocuğu için uygun bir kitap olup olmadığını anlamış olur. Unutmayın kitaplar, daha ucuza aldığınız en kıymetli altın ve pırlantalardır. Hadi şimdi kitapların değerini bilerek okumaya başlayalım.

Doğru Kitap Okuma

Doğru kitap okuma, aslında kesin çizgilerle belirlenmiş olmasa da anlamayı kolaylaştıran yöntemleri sıralayacağımız bir başlık olacaktır. Öncelikle kitapları anlamak, bir kez okuyup kitaplığa bırakmaktan ziyade en az iki kez okumaktan geçer. Birinci okuma akıcı bir şekilde olay örgüsünü anlamak için olandır, ikincisi ise hoşumuza giden ve kitabı açtığımızda bize o kitabı hatırlatacak cümlelerin altını çizerek olmalıdır. Kitapları, özellikle de kalın kitapları, bir günde bitirmek çok kabul gören bir davranış değildir çünkü kitabı en leziz yemeğinizi yer gibi düşünüp biraz içinizde harmanlayabilmeniz açısından sayfa sayılarına bölerek okumanız gerekmektedir. Bu durum sizin yorulmanızı engellerken kitaptan alacağınız zevki de en yükseğe çıkaracaktır. Doğru kitap ise, kalın kitap değildir. Size derin bilgiler sunan kitaplar, size hitap eden bir dille yazılmışsa işte o kitap doğru kitaptır. Hadi şimdi doğru kitabı elinize alarak doğru kitap okumaya başlayabilirsiniz.

Kitap Okumada Takip Aşaması

Çocuğunda kitap okuma alışkanlığı olmadığını düşünen aileler öncelikle gizli bir takip aşamasına girmelidir. Evde oluşturabileceği bir kitap okuma saati ile yahut akşam çanta hazırlanırken içerisine önerdiği bir kitabı ekleyerek vakit buldukça okumasını tavsiye eden küçük notlarla sağlayabilir. Zorla yapılan hiçbir şeyin kıymeti elbette olmaz, kitap okuma aktivitesi çocuğa ödül olarak sunulabilir. Sınavlardan alabileceği makul bir not ile yeni kitap hediye edilebileceğini söylemek olabilir. Çocuğunuzun okuduğu kitapları siz de okuyarak o kitaplar hakkında çocuğunuz ile konuştuğunuzda ona farkında olmadan konuşulmaya değer bir birey olduğunu hatırlattığınız için kitap okumak daha değerli olacaktır. Bu ay okunacaklar listesi oluşturarak çalışma panosuna asabilir ve okudukça o listeyi yenileyebilirsiniz. Her şeye ek olarak tabi ki çocuğunuzun da sizi takip aşamasına aldığını unutmayarak olabildiğince kitap okumaya zaman ayırmanız gerekmektedir. Hadi şimdi ailecek kitap okumaya.

UNUTMAYIN!

EN DEĞERLİ DOSTUNUZ, EN LEZİZ YEMEĞİNİZ, EN BİLGE ÖĞRETMENİNİZ; KİTAPLARDIR.

Yaklaşan Etkinlikler

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
COMPANY NAME
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
  • Montes vutario lacus quis preambul denlac
  • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
  • Dualo fitemus lacus quis preambul patturtul
CONTACT US
Thank You. We will contact you as soon as possible.
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
COMPANY NAME
CONTACT US
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio putonius mudako empero brutto populius giten facilisis cursus turpis balocus tredium todo.
Thank You. We will contact you as soon as possible.
Halloween Makeup
$0.0
$29.99
Holiday's coming! Get ready for party with mind-blowing makeup, subscribe to our mailing list to get it for free.
PHZpZGVvIHdpZHRoPSIxMTQwIiBoZWlnaHQ9IjgwMCIgY29udHJvbHM9ImNvbnRyb2xzIiBtdXRlZCBhdXRvcGxheT4gPHNvdXJjZSBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cuYmlsaW1zZWxrb2xlai5jb20udHIvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjIvMDEvU0lOQVYtU09OVUMtT0dSRU5NRS5tcDQiIHR5cGU9InZpZGVvL21wNCIgLz4=
SINAV SONUÇ BELGENİZİ ALMAK İÇİN VE SINAV DEĞERLENDİRMESİ İÇİN
OKULUMUZU ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.