ALAN SEÇİMİ VE MESLEKİ HEDEF BELİRLEME

ALAN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Alan seçimi; lise hayatının, üniversite günlerinin ve meslek hayatının en önemli kararlarındır.
Alan seçimi yapmak, ilgi ve yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz, kendinizi ifade edebileceğiniz bir mesleği yapmaya karar verdiğiniz en önemli dönemlerden biridir. Kariyer Planlama sürecinin önemli ögesidir. Farklı düşüncelerin etkisinde kalarak verilen yanlış bir karar, hiç ilgi duymadığınız bir mesleği yapmanıza neden olabilir. Uygulanmakta olan sınav sisteminde adaylar, seçtikleri alanlara göre değerlendirilmekte ve puanlama sistemi buna göre yapılmaktadır. İstediği alanda eğitim alan ve bu alanda üniversite tercihi yapmak isteyen bir aday her durumda avantajlı olacaktır. Bir alanı seçmeye karar vermeniz o alandaki lisans programları üzerine eğitim almak istediğinizin diğer programlara karşı ilgi duymadığınızın göstergesidir. Alan seçmek bir konuda uzmanlaşmaya başlamanızın ilk adımıdır. Hangi konuda uzmanlaşmak istediğiniz seçeceğiniz alanla paralellik gösterir. Sevilmeyen bir işte başarılı olma şansı düşüktür. Doğru alan seçimi yapmak, doğru meslek seçimi yapmakla eşdeğer sayılabilir. Seçilen mesleğin, kişinin yetenek ve ilgilerine uygun olması kişinin işinde yeterli doyuma ulaşmasını, daha başarılı olmasını dolayısıyla da mesleki saygınlığının artmasını sağlayacaktır.

ALAN SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Kalabalıkların gittiği her yön doğru yol değildir. Çevrenizdeki pek çok arkadaşınız aynı alan seçiyor diye, ilgi duymadığınız bir alanı seçmeyin. İlgi duyduğunuz ve yeteneğinizin olduğunu düşündüğünüz alan hangisi ise tercihinizi ondan yana kullanın. Seçeceğiniz alanın ileride size hangi mesleklere taşıyacağını iyice araştırın. Kendinizi iyi hissedeceğiniz ve verimli olabileceğinizi düşündüğünüz bir alanı seçin. Sizin gerçek yeteneğiniz ne ise o doğrultuda tercihler yapmanız sizin o alanda dolayısıyla mesleğinizle başarılı ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Seçtiğiniz alanı belli bir süre içerisinde değiştirebileceğinizi unutmayın ancak, “Nasılsa ileride istediğim alanı yeniden seçerim” diyerek zaman ve enerji kaybına neden olacak kararlar vermeyin.
Şimdi yapacağınız seçimin yaşamınızı büyük ölçüde etkileyecek ve değiştirecek bir seçim olduğunu unutmadan karar verin.

10.sınıf öğrencilerimize alan seçimi yapma süreci yaklaşırken mesleki rehberlik kapsamında alan seçimi nedir? Neden doğru bir alan seçmeliyiz? Seçtiğimiz alanda hangi meslekler var? Bu mesleklerin amacı, çalışma koşulları, bizden istedikleri , istihdam alanları nelerdir? Gibi alt başlıkları öğrencilerimizle sayısal, eşit ağırlık, dil ve sözel alanlar olmak üzere bunları kapsayan tüm mesleklere genel olarak değinerek farkındalık oluşturulmasına ve kararsızlıkların giderilmesini, kafalarında ki tüm soru işaretlerinin açıklığa kavuşmasını sağladık.

Gerek bir insan olarak, gerekse bir meslek kişisi olarak her zaman istediğimiz en iyi yere gelebiliriz. Yeter ki her şeyin en iyisini hakettiğimize ve eğer istersek her şeyi başarabileceğimize inanalım. Hedefimizi belirleyelim, bu hedefe ulaşmak için yılmadan çalışalım ve her zaman elimizden gelenin en iyisini yapalım. Önderimiz ATATÜRK’ü iyi tanıyalım, iyi anlayalım ve izinden gidelim. Her zaman kendimize olan saygımızı yitirmeden insan olmanın onuru ve kıvancı ile yaşayalım.

X